top of page

Grywalizacja sposobem na zwiększenie motywacji wśród młodych pracowników?

Millenialsi (osoby urodzone w latach 80. I 90. XX wieku) coraz bardziej obecni na rynku pracy to pokolenie, które dorastało w czasach, kiedy wszystko wydawało się możliwe, a świat stał przed nimi otworem. Teraz to generacja, która zmienia świat swoimi własnymi ścieżkami i jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, ponad 71% z nich przejawia brak lub niewielkie zaangażowanie w wykonywaną przez siebie pracę. W jaki więc sposób, zapewnić zmotywowany, zaangażowany i produktywny zespół? Odpowiedzią na to wyzwanie może być zyskująca coraz większą popularność koncepcja Grywalizacji.


Grywalizacja (z ang. Gamification) to wykorzystanie elementów gier i technik projektowania gier w kontekście niezwiązanym z grami, które ma na celu angażowanie ludzi, motywowanie ich do działania, pobudzanie do nauki i rozwiązywania problemów przy jednoczesnym osiąganiu przy tym pożądanych zachowań. W ten sposób, grywalizacja sprawić może, że zwykłe, codzienne i często nudne obowiązki, staną się świetną zabawą, angażującą pojedyncze osoby lub całe zespoły do wspólnego wysiłku.

W kontekście biznesowym, grywalizacja wykorzystywana jest głównie w trzech aspektach:

  • Wsparcia w przyswajaniu nowej wiedzy (np. w formie gier symulacyjnych)

  • Kształtowania pożądanych przez pracodawcę postaw (np. zwiększenie zaangażowania w ciągłe doskonalenie)

  • Zwiększenia produktywności pracowników (np. przez zastosowanie gier motywujących zespół do uzyskiwania lepszych wyników)

Czy to działa? Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania nie pozostawiają wątpliwości, że tak:

  • 90% pracowników wskazuje, że wykorzystanie grywalizacji podnosi ich produktywność

  • 69% pracowników wskazuje, że grywalizacja zwiększa ich szansę na pozostanie w firmie ponad 3 lata

  • 72% pracowników wskazuje, że grywalizacja inspiruje ich do cięższej pracy

  • 95% pracowników lubi stosować elementy grywalizacji w swoim środowisku pracy

Ale skąd takie efekty? Właściwe wykorzystanie grywalizacji sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – zdobywanie punktów i odznak, odkrywanie nowych przygód i misji, współpraca lub rywalizacja ze współpracownikami. Fakt ten powoduje, że grywalizacja staje się coraz częściej nieodłącznym elementem środowiska pracy w nowoczesnych organizacjach.


Chcesz sprawdzić, czy grywalizacja sprawdzi się w Twojej firmie i pomoże osiągnąć założone cele? Szukasz inspiracji jak zmotywować zespół? A może potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu i wdrożeniu własnej gry? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w Twojej rozgrywce!Autor: dr inż. Maciej Pieńkowski, Lead Consultat, YDAY

23 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page